top of page

Masaże i zabiegi

Masaż klasyczny

Popularny masaż bazujący na stymulowaniu skóry, tkanki podskórnej i mięśni poprzez zastosowanie takich technik manualnych jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie, wibracja. Pacjent/klient sam wybiera masowane części ciała.

 

 

Masaż gorącymi kamieniami

Ciepłoleczniczy masaż z wykorzystaniem kamieni bazaltowych podgrzewanych w gorącej wodzie. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, relaksacyjnie, rewitalizująco i regeneracyjnie. Stosowali go Indianie, którzy okładali ciało nagrzanymi słońcem kamieniami z kanionu. Kontakt z ciepłymi kamieniami różnej wielkości przykładanymi i przesuwanymi po ciele w zróżnicowany sposób daje wiele przyjemności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Abhyanga

Ajurwedyjski (wywodzący się ze starożytnej medycyny indyjskiej) masaż relaksacyjny, przywracający równowagę energetyczną w ciele, działający na poziomie fizycznym, psychicznym i mentalnym, stymulujący organizm do samoregulacji poprzez oddziaływanie na punkty akupresurowe.

Polecany wszystkim zdrowym osobom w celach profilaktycznych, by pozostać w zdrowiu oraz dla osób, cierpiących na różne schorzenia - sztywności, bóle różnego rodzaju, osłabienie.

Abhyangę tłumaczy się jako nakładanie oleju. Powinno się stosować codziennie, gdyż przeciwdziała starzeniu, obdarza dobrym wzrokiem, długim życiem, odżywia ciało, zapewnia dobry sen i zdrową skórę. Masaż ten odpręża, relaksuje, regeneruje siły witalne, usuwa toksyny i zanieczyszczające produkty przemiany materii, usprawniając działanie organizmu.

 

Mukhabhyanga

Obejmuje najbardziej stresogenne części ciała, to masaż masaż twarzy, karku i dekoltu. Stymuluje siły witalne, przynosi głębokie odprężenie fizyczne, jak i emocjonalną harmonię. Usuwa objawy stresu, niewłaściwej diety, negatywnych emocji i upływu czasu. Masaż stymuluje pracę układu limfatycznego, poprawiając wygląd, odżywienie i koloryt skóry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masaż bańką chińską

Bańki chińskie to wyprofilowane gumowe stożki różnej wielkości, które odpowiednio przykładane do ciała niczym ssawki wzmagają dokrwienie skóry ciała dzięki tworzącemu się niewielkiemu podciśnieniu. Mogą być wykorzystywane w masażu wyszczuplającym.

 

Jogiczny masaż tajski

Starożytny, głęboki masaż, łączący elementy akupresury,

pasywnej jogi, rozciągania i refleksologii.

Osoba masowana ubrana jest w luźne, wygodne ubranie.

Masaż z elementami tajskiego może być wykonywany na stole do masażu.

W tajskim masażu można wykorzystywać stemple

– bawełniane torebki wypełnione ziołami,

z których w kontakcie ze skórą uwalniają się

naturalne aromaty, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajurvedyjski masaż jogiczny to równoważenie wewnętrznej energii, przywracanie sił witalnych,

zdrowia, pełni potencjału i twórczości. 

To dynamiczny, nieco intuicyjny  rodzaj masażu oparty na ajurwedzie i jodze.

Wykorzystuje się tu techniki rozciągania, mobilizacje,

pracę dłońmi, przedramionami, łokciami a także stopami.

Masaż wykonywany jest na macie ułożonej na podłodze w ciepłym pomieszczeniu.

Używa się  odpowiednio dobranych olei, pudrów, ziół

a techniki i intensywność masażu dobrane są odpowiednio do potrzeb osoby masowanej.

 

 

 

 

 

 

 

Zabieg refleksologii stóp polega na dokładnym "rozpracowaniu" powierzchni obydwu stóp, milimetr po milimetrze. Miejsca odpowiadające częściom ciała nie działającym sprawnie są bolesne, często obrzmiałe. Doświadczony refleksolog wyczuje zmianę struktury tkanki, zgrubienia o różnej konsystencji. Zabieg refleksologii nigdy nie jest przeprowadzany wyrywkowo, dla wybranych organów - za każdym razem refleksolog pobudza pracę całego organizmu, dłużej pracując na refleksach bolesnych. W ciągu kolejnych zabiegów bolesność tych miejsc maleje, znikają stwardnienia i narośla - ciało zaczyna pracować sprawnie, uspokajają się bóle i napięcia, zdecydowanie poprawia się samopoczucie, wzrasta odporność na stresy i infekcje. W ten sposób pobudzony zostaje cały organizm, narządy "rozleniwione" pobudzone są do aktywniejszej pracy, podczas gdy narządy nadaktywne uspokajają się. Trzeba być przygotowanym na to, że po pierwszych 1-2 zabiegach może podwyższyć się temperatura, mogą pojawić się dreszcze, wydzielina z nosa, gardła czy dróg rodnych, kaszel, mocz może być mętny. To normalne objawy, świadczące o tym, że organizm pozbywa się toksyn. Wraz z postępem terapii objawy te ustają , a samopoczucie wyraźnie się poprawia.
Refleksolog może pracować nie tylko na stopach , choć to właśnie na nich uzyskuje się najlepsze efekty terapeutyczne - można pracować również na dłoniach, szczególnie w przypadkach, gdy praca na stopach nie jest możliwa (grzybica, rany, amputacje). Często również pracuje się na tzw. miejscach odpowiadających - np. urazy i schorzenia nogi można zlikwidować pracując na ręce po tej samej stronie ciała, przy czym stopie odpowiada dłoń, kolanu - łokieć, podudziu - przedramię itd. W ten sposób doskonale możemy pomóc także przy zapaleniach tkanek okołostawowych, schorzeniach przewlekłych, bardzo bolesnych i leczonych normalnie lekami mającymi wiele skutków ubocznych.
Dla osób żyjących w ciągłym stresie dobrą propozycją może być zabieg refleksologii twarzy i głowy - jest to metoda umożliwiająca głęboki relaks, wyciszenie, uspokojenie, poprawiająca również pracę narządów wewnętrznych.

Refleksolog nie stawia diagnozy, nie przepisuje leków, nie działa w zastępstwie lekarza. Natomiast może określić w jakim rejonie naszego ciała występują problemy, np. w przypadku bólów pleców określić czy przyczyną są zmiany w kręgosłupie czy np. chore nerki. Może również zasygnalizować, że powinniśmy jakiś narząd dokładnie przebadać u lekarza - często nie ma jeszcze objawów choroby, a "stopy mówią" o niedomaganiach. Nauczmy się odczytywać sygnały wysyłane przez nasze ciało - pieczenie czy ból stóp, miejsca uporczywie narastającego, zgrubiałego naskórka, mogą być znakiem, że któryś z naszych organów utracił równowagę biologiczną. Często możemy sobie pomóc bez sięgania po tabletki, które przynoszą ulgę doraźnie, a w konsekwencji rozstrajają jeszcze bardziej nasz organizm.

Dla uzyskania najlepszych wyników zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów tygodniowo przez okres 3-5 tygodni, a następnie jeden zabieg tygodniowo przez ok. 6 tygodni. Częstotliwość zabiegów oraz ich ilość uzależnione są od stanu zdrowia pacjenta.
 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?
Jest ich niewiele, zabiegi można przeprowadzać u ludzi zdrowych i chorych, u dzieci, osób w podeszłym wieku i u kobiet ciężarnych. Jedynymi przeciwwskazaniami są wszelkie rany na stopach i dłoniach, stany zakrzepowe oraz grzybica.

Okłady Borowinowe

Borowina stanowi składnik wielu preparatów kosmetycznych gdzie na plan pierwszy wysuwa się jej działanie antycellulitowe, stosowana jest w zabiegach odmładzających skórę poprzez dostarczanie jej preparatów biologicznie czynnych, wywołujących lepsze ukrwienie miejscowe oraz lepsze natlenienie komórek poprzez działanie okładów cieplnych.

Borowina w kosmetologii uznana jest z racji swoich doskonałych właściwości rozpulchniających, detoksykujących, przyśpieszających redukcję tkanki tłuszczowej i poprawiających napięcie skóry. Neutralizuje działanie wolnych rodników przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się skóry.

W trakcie zabiegów borowinowych zachodzą procesy oczyszczenia skóry, rozpulchnienia naskórka i głębokiej penetracji substancji aktywnych.

Borowina resorbuje z powierzchni skóry wydalane z tkanek głębiej położonych produkty uboczne przemiany materii.

 

Podczas zabiegów borowinowych może zachodzić wchłanianie niektórych składników mineralnych i organicznych znajdujących się w borowinie. Składniki borowiny wywierają również wpływ na receptory układu nerwowego w tkance podskórnej oraz częściowo wchłaniają się do krwioobiegu. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do miejscowych ognisk zapalnych, ponieważ w ten sposób zostają pobudzone wszystkie procesy prowadzące do ich likwidacji. Zwiększona przemiana materii tkanek, łącznie z miejscowym przekrwieniem, sprzyjają wchłanianiu do krwi chłonki tych produktów, które utrzymują stan zapalny oraz usuwaniu ich z organizmu. Naczynia krwionośne nerek zachowują się tak samo jak naczynia skóry, w związku z czym pod wpływem ciepła zachodzi zwiększone wydzielanie moczu przez nerki. Równocześnie przegrzanie tkanek powoduje zwiększenie pocenia się. Działanie mechaniczne zabiegów borowinowych polega na nacisku ciężkiej masy borowinowej, powodującym odpływ krwi żylnej i chłonki przy zastojach obwodowych.

 

Działanie chemiczne zabiegów borowinowych następuje poprzez występujące w masie borowinowej kwasy huminowe, garbniki, żywice, woski, białka cukry, aminokwasy i inne związki. Działają one drażniąco, ściągająco i przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe. Mają także korzystny wpływ na korę nadnerczy oraz na czynności wydzielnicze jajników.

 

Borowinę stosuje się przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w przewlekłych i podostrych stanach bólowych kręgosłupa, w procesach sanacji pourazowej i pooperacyjnej. Borowiny stosuje się również w leczeniu dolegliwości ginekologicznych wykorzystując substancje hormonalnie czynne. Oczywiście jak każdy środek biologicznie czynny borowina ma również określone przeciwwskazania, do głównych należą ostre stany zapalne, choroby serca, niewydolność krążenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page